PODRÓŻOWANIE, PORADY I WSKAZÓWKI

WSZYSTKO CO MUSISZ WIEDZIEĆ O PODRÓŻOWANIU W CZASACH COVID-19

Hello! Ci z Was, którzy obserwują instagram @badhairway wie, że niedawno wróciłam z podróży po Portugalii. Była to podróż niezwykła pod wieloma względami. Poczynając od tego, że spełniła moje podróżnicze marzenie, a kończąc na tym, że odbyła się w czasach, gdy na świecie panuje epidemia. Skłamałabym mówiąc, że “nic nie jest takie, jak dawniej”, choć na pewno jest inaczej. W dzisiejszym artykule postaram się przedstawić jak największą ilość informacji merytorycznych dotyczących tego, jak przygotować się do takiej podróży, jak wyglądają teraz lotniska, czym różni się turystyka oraz dla kogo wyjazdy w tych dziwnych czasach są zdecydowanie niewskazane. Zapraszam!

Gdzie w ogóle mogę jechać?

Najtrudniej chyba jest cokolwiek zaplanować. Nie tylko dlatego, że Polska wprowadza zakaz lądowań z konkretnych krajów, ale także każdy kraj, nawet z dnia na dzień może wprowadzić obowiązkową kilkunasto dniową kwarantannę dla przyjezdnych lub zamknąć swoje granice dla cudzoziemców. My kupiliśmy bilety do Portugalii z 2-tygodniowym wyprzedzeniem, kiedy jeszcze nie można było tam wjechać z Polski. Uważam, że w tej chwili trudno jest mieć 100% pewności, że na pewno uda nam się gdzieś pojechać i stamtąd wrócić bez żadnych problemów. Możemy jednak zminimalizować to ryzyko poprzez śledzenie następujących informacji:

  • https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych – strona ministerstwa, gdzie znajdują się konkretne informacje na temat ograniczeń panujących w poszczególnych krajach.
  • KiKŚ – Łukasz jest geniuszem i regularnie publikuje informacje o kolejnych planach związanych z ograniczeniami nie tylko polskiego rządu, ale także innych państw.
  • Współczynnik zachorowań w przeliczeniu na 100 tysięcy mieszkańców. Mówi się, że jeśli ten współczynnik w jakimś kraju zbliża się do 50, inne państwa mogą zasugerować ograniczenia związane z podróżowaniem tam. Zatem powinniśmy śledzić ten współczynnik związany nie tylko z krajem, do którego się wybieramy, ale także i z Polską. Myślę, że najbezpieczniej jest celować w państwa, gdzie współczynnik nie przekracza wiele ponad 30. Kiedy piszę ten artykuł, w Polsce wynosi on około 29. Polecam tę stronkę: https://www.ecdc.europa.eu/en.

Co trzeba mieć ze sobą w czasie lotu?

W obecnej sytuacji mogą być od nas wymagane dodatkowe dokumenty do wypełnienia. My dostaliśmy karty dotyczące naszych danych osobowych, miejsc pobytu (zarówno tych stałych w Polsce, jak i tymczasowego w Portugalii). Taki dokument z informacją przychodzi do nas mailem od przewoźnika, razem z biletami. Jeśli nie wydrukujemy i nie wypełnimy go w domu – spokojnie. W samolocie obsługa rozdaje takie formularze osobom, które ich nie posiadają (jednak warto mieć ze sobą chociaż długopis 😉 ). 

Edit: Miesiąc po powrocie z Portugalii polecieliśmy do Grecji. I tutaj, jeśli ktoś nie wypełnił odpowiednio wcześniej dokumentów przez internet i nie miał wygenerowanego na ich podstawie kodu QR, nie był wpuszczany na pokład samolotu! Także czytajcie uważnie instrukcje od przewoźnika!

Koniecznie pamiętajcie również, żeby zapakować coś, czym będziecie zakrywać usta i nos. Najprostszą opcją będzie po prostu maseczka. O tym, dlaczego jest to tak istotne, będzie dalej.

Czy można zostać nie wpuszczonym na lotnisko?

Zarówno przy wejściu, jak i przy wyjściu z lotniska (tak naprawdę zależy to już od konkretnej placówki) jesteśmy skanowani. Ale spokojnie, to tylko pomiar temperatury. Na lotnisko Chopina w Warszawie wchodzi się po kolei, każdy musi się zatrzymać na kilka sekund i dopiero osoba obsługująca skaner pozwala nam przejść dalej. Co oznacza, że teoretycznie mogłaby nas zatrzymać i nie wpuścić na teren lotniska.

Co zmieniło się na lotniskach w porównaniu z tym, jak były one zorganizowane przed pandemią?

Myślę, że nikt nie będzie zaskoczony, kiedy powiem, że na lotniskach pojawiły się dystrybutory z płynem do dezynfekcji. Także miejsca zwykle zatłoczone (np. odprawa bezpieczeństwa) są oznakowane – w kolejce stoimy co 1.5 metra. Strażnik wskazuje nam odpowiednią kolejkę, w której mamy się ustawić. Co ważne – przez cały pobyt na lotnisku jesteśmy zobowiązani do zakrywania ust i nosa. Maseczki ściągamy jedynie w przestrzeniach restauracyjnych, kiedy chcemy coś jeść. W przestrzeniach ogólnodostępnych, co 2 siedzenie jest wyłączone z użytku.

Niektóre linie lotnicze wzywają do odprawy w trochę inny sposób – np. po proszeni są pasażerowie z konkretnych rzędów po kolei. W samolocie możemy również być poproszeni, żeby wysiadać po kolei (wiecie, nie tak jak zawsze, że samolot ledwo się zatrzymał i wszyscy rzucają się na środek, wyciągają bagaże i stoją kolejnych kilkanaście minut). Niestety, ludzie mają to trochę w nosie…

Jeśli do samolotu / na lotnisko podwozi nas autokar, nie będzie on aż tak zatłoczony jak zwykle do tej pory. Po pasażerów jednego lotu podjedzie kilka autobusów. W Warszawie aktualnie obowiązuje limit 55 osób per pojazd. I znowu – w autokarach jesteśmy zobowiązani do zakrywania ust i nosa. 

W mojej opinii warto przyjść na lotnisko chwilę wcześniej. W związku z pandemią, część terminali może być nieczynna (co niekoniecznie będzie uwzględnione na bilecie). Część obiektu może być akurat wyłączona na czas dezynfekcji i może być po prostu tak, że będzie trzeba się odnaleźć.

Czy podczas lotu trzeba mieć maseczkę?

W samolocie, przez całą długość lotu, mamy obowiązek noszenia maseczek (precyzując – musimy zakrywać nos i usta). Obowiązuje to zarówno pasażerów, jak i obsługę lotu, z wyłączeniem najmłodszych dzieci. Pamiętajmy, że moja maseczka chroni innych, nie mnie – mnie chroni maseczka u pozostałych osób wokół mnie. Dlatego, jeśli odsłaniasz nos, czy usta, nie jesteś zwiększonym ryzykiem dla siebie, tylko dla innych. Decydując się na kilkugodzinny lot, bierzmy pod uwagę zmniejszony komfort, związany z praktycznie nieustannym przebywaniem w maseczce przez bardzo długi czas, począwszy od chwili wejścia na lotnisko. Obsługa lotu dba o to, żeby wszyscy pasażerowie – bez wyjątku – trzymali się zasad. 

Czy linie lotnicze sprzedają mniej biletów, by między pasażerami była zachowana odległość?

Nie 😀 Nie ma żadnych ograniczeń dotyczących miejsc w samolotach – sprzedawane są wszystkie miejsca co do jednego, a nawet więcej! W pierwszą stronę mieliśmy sytuację, że sprzedano ludziom miejsca przeznaczone dla stewardów… Dlatego tym bardziej należy przestrzegać zasady zakrywania ust i nosa. 

ALE… Zwróciłam uwagę na jedną rzecz – zawsze podczas lotów sprzedawane są jedzenie, picie, czy artykuły bezcłowe. Co prawda sama sprzedaż nadal ma miejsce, jednak nie są rozdawane gazetki, w których znajdowały się informacje co i w jakiej cenie można kupić. Podczas komunikatu dot. rozpoczęcia sprzedaży, obsługa stara się przekazać jak najwięcej informacji dotyczących produktów i ich cen oraz zachęca do bezpośredniego pytania ich, jeśli chcemy poznać szczegóły oferty.

Jak wygląda turystyka w czasach korony?

W kwestii samej turystyki wypowiem się wyłącznie bazując na tym, jak wygląda to w Portugalii. Obiekty turystyczne są czynne i udostępnione zwiedzającym, natomiast pewne ich części mogą być wyłączone ze zwiedzania. W Portugalii cały czas obowiązują obostrzenia dotyczące ilości osób w miejscach użyteczności publicznej, w związku z czym, zarówno do obiektów turystycznych, jak i do sklepów, czy restauracji mogą być kolejki. Zwykle stoi ktoś przed wejściem i pilnuje porządku. Bywa, że idąc parą, do środka (np. do sklepu, czy do kasy biletowej), ochrona wpuszcza tylko jedną osobę. Normalnym widokiem są także policjanci w sklepach. 

Co mi osobiście bardzo się podobało, to mobilizacja społeczeństwa. Portugalczycy bardzo odpowiedzialnie podchodzą do tematu pandemii. Jeśli jest napisane “proszę zachować dystans”, nikt nie będzie stał nam na plecach. Jeśli mówi się “noś maseczkę” – wszyscy te maseczki noszą. Nie gdzieś na brodzie, czy łokciu – maseczki noszone są na twarzach, zakrywając usta i nos. Niezależnie od tego, czy jest się w budynku, pociągu, metrze, w sklepie, czy w autobusie na kilkugodzinnej trasie. Bez maseczki prawdopodobnie nie zostaniemy nigdzie wpuszczeni. Natomiast jeśli w metrze wsiądziemy z maseczką opuszczoną z nosa, zakrywającą same usta, zostaniemy upomnieni przez innych pasażerów. Wiem, że część osób uważa noszenie maseczek za niepotrzebny wysiłek i brak komfortu, dlatego jeśli macie z tym problem – lepiej zostańcie w domach. W Polsce wiele osób noszenie maseczek ma w nosie (zamiast na nosie), natomiast jadąc gdzieś, to my jesteśmy gośćmi i powinniśmy dopasować się do tamtejszych standardów.  

Kiedy powinniśmy zrezygnować z wyjazdu? Kto nie powinien podróżować w czasach COVID-19?

Nie jestem lekarzem i nie będę opowiadać Wam o medycznych przeciwwskazaniach do podróżowania. Jedyne co, nawiązując do poprzedniego akapitu – jeśli z jakiegokolwiek powodu nie możecie, nie chcecie lub nie zamierzacie dopasować się do obowiązku noszenia maseczek, to dajcie sobie spokój z wyjazdem. Noszenie tego przez kilka godzin lub kiedy temperatura przekracza 30 stopni nie jest żadną frajdą, wiadomo. Natomiast nie robimy tego dla siebie. Jeśli zatem macie z tym problem – na pewno nie pchajcie się w zwiedzanie (obiekty, gdzie przebywa więcej ludzi proszą o zakrywanie nosa i ust, nawet jeśli przebywacie na zewnątrz), czy w latanie samolotem.

Druga sprawa, to kwarantanna – jeśli kraj, do którego jedziecie na tydzień / dwa wprowadza 2-tygodniową kwarantannę dla osób wjeżdżających, taki wyjazd raczej też nie ma sensu. Przesiedzimy go w wynajętym pokoju / mieszkaniu / hotelu.

Myślę, że ja zrezygnowałabym także z wyjazdu do kraju, z którego mówi się, że mają w najbliższej przyszłości być zakazane przyloty do Polski. Wydaje mi się, że nikt z nas nie chciałby utknąć w obcym kraju, nie mając zapewnionych noclegów, pomijając nawet fakt, że przekroczy to długość urlopu, który dostaliśmy w pracy.

Z mojej strony to tyle. Jeśli macie jeszcze jakiekolwiek inne pytania dotyczące podróży, koniecznie zadajcie je w komentarzach. Również jeśli sami jesteście po urlopie – podzielcie się ze mną swoimi spostrzeżeniami! Na pewno odpowiem na nie, a może i nawet pojawi się druga część tego posta.

Oczywiście zapraszam Was na instagram @badhairway, gdzie jest już dostępna cała relacja w Portugalii. Na blogu będą pojawiały się także reportaże z tej podróży! Jeśli jednak bardziej interesują Was tematy beauty – śledźcie moje konto @badhairway.pl.

Ściskam,
Magda

You may also like...

2 Comments

  1. świetne porady i śliczna sukienka!

    1. magdalena says:

      aaa jak miło, dziękuję! 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.